Odvykání kofeinu a průjem

Pokud je šálek kávy součástí ranní nebo odpolední rutiny, můžete si všimnout změn, jako je vzrušující pocit, jakmile kofeinovaný nápoj vstoupí do vašeho těla. V průběhu času je možné vyvinout závislost na kofeinu, která může vést k nepříjemným příznakům, pokud náhle přestanete konzumovat. Průjem je spojen s konzumací kofeinu, ale není to typický vedlejší účinek odvykání kofeinu.

Odběr kofeinu

Odběr kofeinu je dost problematický, že Johns Hopkins doporučil, aby byl zařazen do Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch, předního časopisu o duševním zdraví. Typické příznaky odvykání kofeinu mohou zahrnovat ospalý pocit, bolesti hlavy a podrážděnost. Další příznaky extrémní abstinence zahrnují nevolnost a zvracení. Průjem není obvyklým vedlejším účinkem náhlého zastavení kofeinu, tvrdí MedlinePlus.

Kofein a průjem

Pokud konzumujete kofeinovaný přípravek, například kávu a máte průjem, může být tento problém v gastrointestinálním traktu způsoben příjmem kofeinu. Kofein pomáhá stimulovat střevo, abyste zlepšili Vaši pravidelnost a dokonce způsobili, že vaše stolice jsou volnější než obvykle. Ačkoli kofein neovlivňuje každý stejným způsobem, konzumace šesti až osmi šálků může vést k nežádoucím účinkům, jako je průjem.

Příčiny průjem

Pokud pociťujete průjmy ve stejnou dobu, kdy přestanete užívat kofein, průjem nemusí být nutně příznakem stažení kofeinu. Mezi běžné příčiny průjem patří bakteriální infekce, jako je salmonella nebo E. coli, virové infekce, jako je rotavirus a norovirus, nesnášenlivost potravin jako je laktóza nebo cukr, střevní onemocnění nebo nežádoucí reakce na léčivo. Pokud máte průjem, vyvarujte se kofeinových přípravků, které by mohly zhoršit stav.

Snížení příjmu kofeinu

Vzhledem k obtížným příznakům odvykání kofeinu může být snazší snížit příjem tohoto stimulantu v určitém časovém úseku než náhle zastavit. Pomalé snižování příjmu kofeinu snižuje abstinenční příznaky, ale přesné množství času potřebné k tomu, aby se symptomy dostaly, se liší podle jednotlivce. Pokud je káva vaše volba obsahující kofein, vyvarujte se pokušení jej nahradit jinými zdroji kofeinu, jako je čaj nebo čokoláda.