O zděděných rysech od rodičů

Zděděné rysy od rodičů nejsou jen náhodně rozděleny. Zděděné rysy jsou předávány přes rodiče rodičům svým dětem. Některé rysy jsou předávány pouze matkou nebo pouze prostřednictvím otce. Jiné jsou předávány v závislosti na tom, které rysy jsou nejsilnější mezi rodiči, ať už jsou to dominantní rysy nebo jen více převládající v rodině. Tyto geny mohou také ovlivňovat genetické poruchy.

Geny

Podle článku “Udržování v rodině: zděděné vlastnosti” od Kathryn Williamsové lidé dědí geny obou rodičů a to, co vidíme, jsou nejvíce dominantní geny nebo skupiny genů. Dívky mají dva X chromozomy a chlapci mají X a Y. Protože chromozom X je bohatší na geny než Y chromozom, ženy mohou mít dvakrát možnost zdůraznit dominantní gen než muž. Například muži mohou dědit hemofilii, vážnou poruchu srážení krve, zatímco ženy jsou nositeli genu bez toho, aby měla samotnou poruchu.

Mateřský

Zatímco matky nemusí vykazovat tolik recesivních rysů jako otcové, jsou snadno schopni předávat tyto recesivní rysy svým dětem. Vzhledem k tomu, že muži mají jeden chromozom X a jeden Y chromozom, musí být z matky zděděny všechny znaky spojené s X, protože ženy předávají pouze chromozomy X. Nicméně, ženy dostávají chromozom X od každého rodiče a podle Kathryna Williamsa mohou získat kvůli tomu rodiče X-linked. Vzorce plešatosti a barevná slepota jsou pravděpodobně předávány od matek nejčastěji jejich synům.

Otcovský

Jen málo znaků předává pouze otcové. Mužské dítě však obdrží od svého otce svou mužnost, protože muži předávají Y chromozom a ženy ne. Kromě toho může být gen, který určuje pravost nebo levostrannost, předán otcům.

Dominantní

Dominantní znaky mohou být přenášeny od jednoho z rodičů. Mezi dominantní znaky patří hnědé oči, dírky, kudrnaté vlasy a nepřichycené ušnice, podle Blinn.edu. Rodič s hnědými očima a rodič s modrými očima mohou mít děti s modrookými očima, pokud rodič s hnědými očima nese také recesivní gen s modrými očima. Pokud však rodiče s hnědýma očima mají jen hnědé oči, jsou šance velmi malé, že jejich děti budou mít pouze hnědé oči. Genetici používají graf nazvaný Punnettovo náměstí pro určení pravděpodobnosti předávání určitých vlastností. Athro.com ukazuje příklady různých Punnettův štvorec.

Recesivní

Recesivní znaky jsou přenášeny oběma rodiči. Modré a zelené oči jsou považovány za recesivní znaky, ale modrá je dominantnější než zelená. Albinismus a hluchota jsou také recesivní rysy. Cystická fibróza, nebezpečné zděděné onemocnění postihující sliznice více orgánů, je také prováděno na recesivním genu. Genetické testování je k dispozici pro páry, které se snaží otevírat, aby určily pravděpodobnost genetických poruch u svých dětí.