23 potravin a nápojů, které jsou přirozenými diuretiky

Retence tekutin může být důsledkem prodloužení sedění nebo stání, užívání určitých léků, konzumace potravin s vysokým obsahem sodíku nebo u některých onemocnění včetně onemocnění jater nebo ledvin. Některé potraviny jsou přirozené diuretiky, což znamená, že zvyšují a podporují produkci moči, která může poskytnout úlevu od otoků nebo zadržování tekutin.

Kdy použít Diuretikum

Existují různé typy diuretik, ale obecně pomáhají zbavit tělo sodíku a vody a používají se k léčbě různých stavů kromě edému, jako je vysoký krevní tlak, glaukom, osteoporóza a ledvinové kameny. Stimulací ledvin, aby produkovali více moči, extrahováním vody z krve a snížením tlaku na stěnách tepen, což může být přínosem pro osoby s vysokým krevním tlakem a jinými stavy souvisejícími se srdcem.

Kofeinované potraviny a nápoje jako přírodní diuretika

Nápoje, které obsahují kofein, jako je čaj a káva, jsou diuretiky, protože kofein, kromě toho, že je posilujícím energií, povzbuzuje vaše tělo k močení častěji. Kofein se nalézá přirozeně v ovoci a semenech, včetně ořechů, kakaových bobů a je považován za bezpečný pro pravidelnou konzumaci. Také se vyrábí synteticky a přidává se do sportovních nápojů a některých typů léků proti bolesti a chřipce. V tradičních léčebných systémech byl jako stimulant a diuretikum použitý čaj s přirozeným obsahem kofeinu. Listy čaje jsou zpracovány tak, aby byly černé, zelené, bílé a oolongové. Doporučuje se, aby dospělí konzumovali více než 200 až 300 miligramů kofeinu denně.

Ovoce a ovocné šťávy jako přírodní diuretika

Ovoce a ovocné šťávy, které mají vysoký obsah elektrolytu minerálního draslíku, jsou přírodní diuretikum, draslík pomáhá tělu přenášet sodík močí. Zejména citrusové plody a šťávy, jako je citronová šťáva, jsou přírodní diuretika. Podobně, ananas, i když není citrusové plody, je přirozený diuretikum. V tradiční africké medicíně se jako přírodní léčba edému používá suchý práškový kořen ananasu. Maryanská univerzita také doporučuje borůvky, hrozny a třešně, které pomáhají při léčbě otoků. Peaches fungují jako laxativa a diuretika při jídle, hlásí národní zdravotnické ústavy. Podobně, okurka působí jak jako laxativum, tak jako diuretikum. V knize “Rawsome!” Autor Brigitte Mars uvádí, že ovoce také pomáhá rozpustit kyselinu močovou, která může způsobit ledvinové kameny.

Zelenina, která jsou přírodní diuretika

Některé druhy zeleniny jsou přírodní diuretika, včetně chřestu, řepy, mořských řas, dýně a zelených fazolků. Nicméně, protože některé druhy zeleniny mohou interagovat s určitými léky, měli byste nechat svého lékaře informovat, jestli máte v plánu drasticky změnit stravu tak, aby zahrnovala více přírodních diuretik Když již užíváte léky na léčbu diuretiky. Listnaté greeny, jako je špenát, kale a dokonce i koriandr a petrželka jsou také přirozené diuretiky. Petržel zvláště zvyšuje množství moči, které vaše tělo produkuje a je přirozeně draslík, což minimalizuje riziko nízkých hladin draslíku v důsledku užívání diuretik. Artichoky pomáhají stimulovat chuť k jídlu, stejně jako léčit nedostatek žluče a povzbuzovat močení. Jejich bohatý fytochemický a minerální obsah také zajišťuje, že při močení neztrácíte přebytek draslíku. Členové rodiny cibule jsou také považováni za přírodní diuretika, takže včetně česneku, pórek a cibule ve své každodenní stravě může pomoci snížit retenci tekutin. Tato zelenina má další přínos zvyšování chuti bez nutnosti další soli. To může pomoci při zadržování tekutin, protože dieta s vysokým obsahem sodíku může způsobit, že vaše tělo zadrží kapalinu ve snaze vyvážit váš systém.

Byliny, které jsou přírodní diuretika

Byliny, které se běžně vyskytují v doplňcích stravy a čaje, které jsou diuretiky, zahrnují pampelišku, zázvor, hlohu, jalovec, přeslička a bodlá kopřivu. Ve studii publikované v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine v roce 2009 vědci poskytli dobrovolníků výtažek z listů pampelišky Měřily objem výstupu moči a frekvenci močení. Všech 17 dobrovolníků mělo zvýšenou močení – v průměru pět procent v průměru – do pěti hodin po užití extraktu.

Celer semeno je koření a bylinné léky, které jsou přírodní diuretikum. Podle lékařského střediska University of Maryland se osivo celeru používalo ve východním světě jako lék tisíce let, dnes je však většinou používán jako diuretikum. Lékařské centrum Univerzity v Marylandu také konstatuje, že osivo celeru se také používá k léčbě artritidy a dny, které pomáhají snižovat svalové křeče, uklidňují nervy, snižují zánět a snižují krevní tlak.

Semena jako přírodní diuretika

23 Jídlo a nápoje, které jsou přírodní diuretika

1. káva; Kofeinové čaje; Bylinné čaje včetně pampelišky, zázvoru, hlohu, jalovce, přesličky a žihadla; Přírodní sódy (ochucené maticemi); Čokoláda (vyrobená přirozeně z kakaových bobů); Citrónová šťáva; Ananas; Borůvky; 9. Hrozny; Třešně; 11. Peach; 12. Okurka; 13. Chřest; 14. Řepa; 15. Listová zelenina: salát, špenát, pampeliška, petržel, kale, koriandro; Mořské řasy; Dýně; Zelené fazole; Artičoky; 20. Cibule; Česnek; Pór; Celer semena

Užívání diuretik je obecně bezpečné, ale – podle Národní knihovny medicíny Spojených států amerických – může mít tato praxe vedlejší účinky, jako jsou: • únava, svalové křeče nebo slabost z nízkých hladin draslíku, • závratě nebo závratě, • bolest srdce, • bolest srdce, • tlukot srdce, • dny, • deprese, • podrážděnost, • inkontinence moči (neschopnost zadržet moč), • ztráta pohlavní jednotky (z draslík šetřících diuretik) nebo neschopnost • růst vlasů, menstruační změny a prohlubující se hlas u žen (z diuretik šetřících draslík) • otoky prsů u mužů nebo citlivost prsů u žen (z draslík šetřících diuretik) • alergické reakce – pokud Jste alergičtí na léčivé látky sulfa, neměli byste užívat thiazidy.; Než začnete provádět zásadní změny vaší stravy, poraďte se s lékařem přínosy pro zdraví a potenciální nežádoucí účinky.

Úvahy při užívání diuretik