Ošetření zlomeniny zápěstí v Greenstick

Greenstick zlomeniny jsou jedinečné pro pediatrické pacienty a jsou nejčastějším typem zlomeniny u dětí. Dětské zlomeniny se liší od dospělých kvůli anatomickým a fyziologickým rozdílům v rostoucím kostře. Dětské kosti jsou měkčí a poréznější než dospělé, což vede k odlišnému vzoru zlomenin.

Identifikace

Zlomení zeleniny je neúplná zlomení kosti. Podle MayoClinic.com jsou kosti dítěte měkčí a pružnější než dospělí, takže je pravděpodobnější, že se budou ohýbat, než se úplně rozbít. Podobně jako u mladé větve stromu na jaře se kosti ohýbají a štěpí, ale ne úplně se zlomí.

Vzhled

Greenstick zlomenina nemusí být tak zřejmá, jako ostatní zlomené kosti. Vzhledem k tomu, že kosti nejsou úplně zlomené, může mít končetiny normální tvar a velikost. Dítě se může stěžovat na bolest, když se dotýká oblasti zlomu a při pohybu může bránit končetině stěžovat si na bolest.

Diagnóza

Lékař bude muset nařídit rentgenové záření k identifikaci zlomeniny. Není neobvyklé, že lékař nařídí rentgenové snímky jak nezraněných, tak zraněných končetin, aby měli srovnávací názory podle textu “Klinická praxe pohotovosti”. V některých případech lze kromě rentgenového záření objednat i počítačovou tomografii nebo vyšetření CT.

Léčba

Nejčastější léčba zlomeniny greenstick na oddělení pro naléhavé situace je dráždění. Dlaha může být vyrobena z omítky nebo skleněného vlákna, které se tvoří na koncích dítěte. Dlaha je jiná než cast. Obraz se úplně obejme kolem konce, kde jako dlaha je jako poloviční odlitka, která je zabalena s elastickým obvazem, aby ji držel na svém místě. Některé předem vyrobené komerční dlahy jsou k dispozici, ale často se nehodí správně a výsledkem je špatná imobilizace zlomeniny, uvádí “Klinická praxe pohotovostní medicíny”. Jakmile se aplikuje dlaha, bude pacientovi poučena, aby následovala s odborníkem na kost, nazvaným ortopedickým lékařem pro další hodnocení. Pacienti budou poučeni, aby aplikovali led a udržovali končetinu zvýšenou přerušovaně během prvních dnů po poranění. K léčbě bolesti a otoku budou předepsány léky.

Kostní léčení

Hojení kostí probíhá během několika týdnů nebo může trvat několik měsíců. Zlomenina zelených se obvykle léčí rychleji než kosti, která je zcela rozbitá. Lékař bude chtít pravidelně sledovat pacienta, aby zhodnotil, jak zlomenina léčí. Opakujte rentgenové záření, abyste sledovali proces hojení.