Může vám žlučník zabránit tomu, abyste ztratili váhu?

Pokud nemůžete ztrácet váhu navzdory zkoušení různých diet a přístupů, je rozumné hledat viníka. Někteří lidé se skrývají na žlučníku, malý orgán, který představuje důležitou součást trávicího systému, jako možnou příčinu jejich problémů s váhou. Přestože problémy spojené s obezitou a žlučníkem se zdá být propojeny, existuje jen málo důkazů, že váš žlučník ve skutečnosti může zabránit tomu, abyste ztráceli váhu.

Váš žlučník pomáhá trávit tukovou stravu podle Národní knihovny medicíny. Když budete jíst tučné jídlo, jako je dobře mramorované červené maso nebo smažené kuře, vaše žlučník vylučuje trávicí šťávy nazývané žluč do tlustého střeva, které vám pomohou rozložit jídlo do molekul, které vaše střevo může absorbovat. Pokud vaše žlučník nefunguje správně, vaše tělo nemůže vstřebat tolik tuku – což pravděpodobně způsobí úbytek hmotnosti, ne přírůstek hmotnosti.

Většina problémů s žlučníkem zahrnuje žlučové kameny, drobné nahromadění minerálů, které blokují kanály, kterými by se měla žluče proudit. Žlučové kameny, které mohou být extrémně bolestivé, se vyskytují častěji u lidí považovaných za obézní, podle Národního ústavu pro diabetes a onemocnění trávicího ústrojí a ledvin. Vzhledem k tomu, že vaše váha stoupá, vaše riziko vzniku žlučových kamenů také stoupá, ale vědci nevědí, proč k tomu dojde. Je možné, že vysoké hladiny cholesterolu přítomné u obézních lidí způsobují tvorbu žlučníku. Váš žlučník však nezpůsobuje obezitu – reaguje pouze na změny ve vašem těle v důsledku obezity.

Yo-yo dieting, ve kterém opakovaně ztrácíte váhu a pak ji znovu získáte, může způsobit žlučové kameny podle Národního ústavu pro diabetes a onemocnění trávicího ústrojí a ledvin. Pokud vaše váha skáče nahoru a dolů více než 10 liber. Najednou máte vyšší riziko žlučových kamenů. Mnoho z těchto žlučových kamenů nevyvolává příznaky, ačkoli někteří dělají. Opět nemůžete obviňovat žlučník kvůli fluktuaci váhy, ale vědci stále zkoumají souvislost mezi problémy s žlučníkem a kolísáním hmotnosti.

Mnoho lidí ztrácí váhu po chirurgickém zákroku, aby odstranilo žlučníky, a to z velké části proto, že podle postupu postupují podle nízkoprofilové stravy podle internetových stránek NetWellness University of Cincinnati. Pokud se vám to stane, nezapomeňte, že váš žlučník nepomáhá vám ztrácet váhu – vaše ztráta hmotnosti vyplývá z dietních změn. Pokud chcete zhubnout – což může pomoci zabránit vzniku žlučových kamen a dalších problémů žlučníku – zvážit snížení množství tuku ve vaší stravě. Pokud potřebujete pomoc, obraťte se na svého dietního lékaře nebo na svého lékaře.

Základy žlučníku

Obezita a problémy s žlučníkem

Dieta

Úvahy