Výhody a nevýhody stravování česneku

Česnek byl po celá mnoho tisíc let používán po celém světě pro kuchařské a léčebné účely. Jeho uspokojující chuť z něj dělá perfektní doplněk k jakémukoli pokrmu. Kromě toho je česnek bohatý na antioxidanty a nízký obsah kalorií a nabízí mnoho zdravotních výhod. Přestože probíhají studie s cílem zjistit všechny zdravotní výhody česneku, jeho přínosy převažují nad jeho škodami. Zahrnujte česnek jako součást své stravy, abyste si užívali řadu výhod, které nabízí, pokud nemáte problém, který může ovlivnit česnek.

Kardiovaskulární přínosy

Konzumace česneku pravidelně snižuje riziko několika kardiovaskulárních problémů, jako je srdeční infarkt, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a další srdeční onemocnění, uvádí lékařské centrum University of Maryland. Allicin – vyrobený, když je česnek rozdrcen – je bohatý na několik sloučenin obsahujících síru, jako je sirovodík, který může být prospěšný pro zdraví vašeho srdce. Sírovodík uvolňuje krevní cévy, pomáhá snižovat krevní tlak a snižuje riziko srdečního záchvatu, vysvětluje “Přírodní zprávy”. Cesnak má zeslabující účinek na krev, který může pomoci předcházet infarktu a mrtvici.

Vlastnosti proti rakovině

Protirakovinové vlastnosti česneku mohou snížit rizika pro různé typy rakoviny, včetně gastrointestinálního traktu, tlustého střeva, žaludku, jícnu, prsu a slinivky břišní. Antibakteriální vlastnosti česneku mají schopnost zablokovat a zastavit tvorbu a aktivaci látek vyvolávajících rakovinu, hlásí národní rakovinový ústav. Navíc může česnek posilovat imunitní systém, který vám pomůže bojovat proti rakovině a dalším onemocněním, jako je nachlazení a chřipka. Zahřívání česneku může zničit jeho protinádorové vlastnosti, tvrdí “Journal of Nutrition”.

Gastrointestinální problémy

Může se Vám vyskytnout gastrointestinální potíže, jako je nadýmání a průjem, jíte-li ve velkém množství česnek. Jíst česnek spolu s jídlem může pomoci tyto vedlejší účinky snížit. Vyhněte se jíst česnek, pokud vaše gastrointestinální příznaky pokračují. Mezi další vedlejší účinky, které můžete mít po jídle česneku, patří špatný dech, vůně těla, ztráta chuti k jídlu, únava, bolesti svalů a alergie, jako je kožní vyrážka.

Možné interakce

Cesnak může interagovat s několika léky, včetně inzulínu, antivirotik, ředidel krve a protizánětlivých léků a některých antikoncepčních přípravků. Například česnek jako ředidlo krve může zesílit léky k ředění krve, což zvyšuje vaše šance na krvácení. Poraďte se s lékařem dříve, než začnete obsahovat česnek ve vaší stravě, zvláště pokud pravidelně užíváte některou z těchto léků.