Nadýmání a fibroidy

Fibroidy jsou benigní svalové výrůstky, které se vyvíjejí ve stěně dělohy. Podle zdravotního stavu žen jsou fibomy také označovány jako leuomy nebo myomy. Fibroidy se obvykle rozvíjejí ve skupinách, ale je možné, že pouze jeden fibroid roste. Fibroidy se mohou také pohybovat v rozměru od mikroskopického až po vážení několika liber.

Statistika

Fibroidy obvykle postihují ženy v plodném věku, které jsou definovány jako čas po prvním menstruačním cyklu až do začátku menopauzy. Podle společnosti Medline Plus má přibližně jedna žena z pěti věku v této věkové skupině fibromy. Fibroidy jsou nejčastějším pánevním nádorovým onemocněním a postihují afroamerické ženy častěji než kavkazské ženy. Ženy s nadváhou také vyvíjejí fibroidy častěji než ženy, které mají svou ideální váhu.

Typy

Existují dva typy fibroidů: submukózní a subserosální. Submucosální fibroidy rostou ve vnitřní dutině dělohy a často představují problém pro ženy, které se snaží o otěhotnění. Subserosální fibroidy se vyskytují na vnější straně dělohy a mohou vyvíjet tlak na konečník, podle MayoClinic.com.

Příčiny

Přesná příčina fibroidů nebyla stanovena, ale MayoClinic.com uvádí řadu faktorů, o kterých se předpokládá, že přispívají k vývoji fibroidů. Jedním z těchto faktorů jsou genetické mutace genů, které jsou zodpovědné za růst děložního svalu. Dalším faktorem je nerovnováha obou ženských hormonů, estrogenu a progesteronu.

Symptomy

Jak fibroid roste ve velikosti, může způsobit, že břicho se nafoukne a stane se viditelně opuchnuté. Nadýmání může způsobit pocit plnosti břicha a zvýšený tlak na pánvi. Mezi další příznaky fibroidů patří těžké období, prodloužené krvácení během menstruace, časté močení, potíže s úplným vyprázdněním močového měchýře, zácpa a bolest zad, podle MayoClinic.com.

Léčba

Malé fibroidy obvykle nevyžadují žádnou léčbu. Pokud jsou fibroidy malé, budou pravidelně sledovány a léčeny pouze v případě, že rostou ve velikosti. Pokud fibrida způsobí značné množství bolesti, mohou být pro snížení bolesti použity léky proti bolesti nebo léky na předpis. Nízkodávkové antikoncepční pilulky mohou být také použity k udržení hormonální rovnováhy a zastavení růstu fibroidů, podle Women’s Health. Lék nazývaný agonista hormonu uvolňujícího gonadotropin může být podán ke snížení velikosti fibroidů. Pokud jsou léky neúčinné nebo symptomy fibroidů narušují každodenní život, může být nutná operace. Myomektomie se používá k odstranění pouze fibroidů z postižené oblasti dělohy. Pokud je přítomen velký počet fibroidů, může být nutná hysterektomie, což je odstranění celé dělohy.