Na jaké tělesné tukové procento začnete ztrácet dobu?

Po mnoho let odborníci zkoumali účinky nízkého tělesného tuku na menstruační cykly u žen. Některé ženy s nízkým podílem tělesného tuku uvádějí několik nepravidelností, včetně neobvyklých období, neobvykle bolestných období a dokonce ani žádné období. Než začnete dietu s tělesnou ztrátou nebo trénink pro další vytrvalostní událost, je důležité vědět, jak nízké můžete jít, než dojde k menstruační dysfunkci.

Vědci se pokoušeli určit specifické procento tělesného tuku, při kterém dochází k narušení měsíčních cyklů. Ve studii z roku 1987 publikované v “Sportovní medicíně” výzkumníci odhalili teorii, že udržování tělesného tuku v procentech 17 až 22 procent bylo nutných k udržení normální menstruační funkce. Tato stejná studie a další publikace od té doby byly neúspěšné při hledání konkrétního bodu, ale uznaly, že nízký tělesný tuk přispívá k amenoreu – absence menstruace.

Výzkumníci z Texas A & M a Ball State University odhadují, že výskyt neobvyklých a nepřítomných období je přibližně 10 a 2 procenta. U sportovců, obvykle těch, kteří se trénují po dlouhé hodiny a při vysokých intenzitách, se tato čísla zvyšují na 40 a 5 procent. To naznačuje, že procento tělesného tuku nemusí být jediným faktorem ovlivňujícím pravidelnou menstruační funkci.

Tukové buňky přispívají k téměř 1/3 hladin estrogenu ve vašem těle. Z tohoto důvodu může nízký tělesný tuk přispívat k nízké sekreci estrogenu a následné menstruační dysfunkci. Nízkokalorické diety a nedostatečná výživa, která způsobuje energetické deficity, se podle myšlenek považují spíše za hlavní příčinu menstruační dysfunkce než za jednoduchý nízký tělesný tuk, tvrdí Dr. Anne Loucková z Ohio University.

I když je důležité si u svého lékaře všimnout, bylo zaznamenáno několik málo dlouhodobých účinků v souvislosti s amenoreou ve spojení s použitím antikoncepčních prostředků a léků. Podle Americké vysoké školy pro sportovní medicínu je základní rozsah tělesného tuku – nejnižší, co tělo může tolerovat bez potenciálních rozšířených nežádoucích účinků – 8 až 12 procent u žen.

Kouzelné číslo

Cvičení

Strava

Doporučení