Může nízká hladina sodíku způsobit vysoký krevní tlak?

Vysoké sodíkové diety jsou častěji spojeny s vysokým krevním tlakem než ty, které jsou v tomto minerálu nízké. Zatímco sodík je důležitý pro udržení krevního tlaku, nízké hladiny nezpůsobují zvýšení krevního tlaku. Místo toho můžete trpět dalšími komplikacemi z příliš malého množství sodíku v těle. Tyto komplikace jsou obvykle izolovány na svaly a mozku.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je abnormální množství síly umístěné na stěnách tepny, protože krev prochází cévami. Přesná příčina onemocnění není dobře pochopena, ale je známo, že určité faktory zvyšují vaše riziko. Věk, váha a rodinná anamnéza mohou přispět k tomuto stavu, ale diety s vysokým obsahem sodíku mohou způsobit zadržení tekutin, zvláště pokud jste citliví na sůl. Jak udržujete tekutiny, váš krevní tlak má tendenci zvyšovat. To může zvýšit riziko srdečních onemocnění, srdečního selhání, srdečního záchvatu a mrtvice.

Sodík

Národní institut srdeční, plicní a krve doporučuje omezit příjem sodíku na více než 1 500 mg denně, zvláště pokud již máte vysoký krevní tlak. Nicméně 2 300 mg se považuje za nejvyšší přípustný příjem. To je méně než doporučený příjem 2400 mg, který je uveden na většině balených výrobků, proto věnujte velkou pozornost vše, co jíte, když se snažíte předcházet nebo léčit tento stav.

Hyponatrémie

Pokud je v těle příliš málo sodíku, může dojít k rozvoji hyponatrémie. Většina lidí má kdekoli od 135 do 145 mEq / l sodíku. Pokud by vaše hladina klesla pod tento rozsah, voda se dostane do buněk, což způsobuje zánět a vyvolává nevolnost, zvracení, bolest hlavy, únavu, podrážděnost, svalovou slabost, svalové křeče, bezvědomí a záchvaty. Nezpůsobuje zvýšení krevního tlaku.

Rozvoj

Příliš málo sodíku ve stravě není často příčinou hyponatrémie. Pokud se jedná o dietu, nízké množství sodíku v kombinaci s vysokým příjmem vody může narušit rovnováhu sodíku ve vašem těle. Mezi častější příčiny patří léky, selhání ledvin, srdeční selhání, hypotyreóza, cirhóza, zvracení, průjem, nadměrné pocení a užívání drog, podle National Institutes of Health. Pokud vyvinete hyponatrémii, váš lékař pravděpodobně léčí příčinu onemocnění a také doporučuje snížit příjem tekutin. Můžete také potřebovat intravenózní tekutiny, hormonální terapii nebo jiné léky ke zmírnění příznaků a příznaků tohoto onemocnění. Váš lékař může určit nejlepší postup péče.