Srovnání iontových čistících lázní

Iontové nožní lázně jsou stroje, které údajně vytlačují toxické těžké kovy a záporné ionty chodidly nohou přes ledvinový meridián čínského akupunkturního systému. Ion Cleanse Detox Footbath, vyráběný firmou A Major Difference, odvádí lymfatické toxiny do vodní nádrže.

O ionizujícím detoxikaci

Maloobchodní prodej až do výše 3000 dolarů, iontové nožní lázně umožňují lidem namočit nohy ve slané vodě, prostřednictvím níž se přenáší nízkonapěťový proud přes sestavu elektrod nazývanou “pole”. Společnost Aqua Detox International tvrdí, že jejich noční lázně vytvářejí řadu pozitivních a negativních iontů, které “rezonují tělem” a stimulují buňky, aby se uzdravily při uvolňování toxinů, jako jsou těžké kovy, podle DeviceWatch.com. Voda v iontové nožní lázni mění barvy, když uživatel nasáká, což výrobci tvrdí jako důkaz toho, že lymfatický systém je vypuštěn a toxiny jsou uvolňovány.

Zdravotní nároky

Lázeň pro čištění iontů čistí lymfatické uzliny čerpáním těžkých kovů z těla, uvádí AMajorDifference.com. Zastánci iontové detoxikativnosti vytvářejí širokou škálu tvrzení o přínosu pro zdraví, které vyplývají z vytažení antimonu, arsenu, mědi, olova a uranu, včetně zvýšené absorpce živin, zvýšené pružnosti těla a úbytku hmotnosti. Někteří rodiče autistických dětí přísahají, že iontové nožní lázně uvolňují příznaky poruchy, tvrdí Blisstree.com, přičemž výrobci nožních lázní neuplatňují žádné tvrzení o opaku.

Jak to funguje

Když je pole umístěno do lázně s fyziologickým roztokem s nohama a umožněno dodat přímý elektrický proud do vody, kovy v poli interagují s fyziologickým roztokem a generují pozitivně a negativně nabité ionty. Tyto ionty údajně neutralizují nabité částice v těle, táhnou je přes kůži difúzí a osmózou. V případě iontových lázní pro nohy je vyšší koncentrace iontové pole generované řadou ve fyziologickém roztoku.

Modely a ceny

AMajorDifference.com nabízí dva modely lázní IonCleanse, Premier a Solo. Stroj Premier je profesionálním modelem a prodává se za 2 895 dolarů na konci roku 2013 s dostupnými měsíčními platebními plány. Solo, prodávaný pro domácí použití, prodává za 1.995 dolarů. Rozdíl mezi těmito dvěma modely spočívá převážně v možnostech podpory zákazníků, záruce a příslušenství. Premier má dvouletou záruku, zatímco Solo má jeden rok. Oprava v noci je k dispozici u modelů Premier ve Spojených státech. Premier má další desky a extra maticový kabel a nabízí pět relačních programů, na rozdíl od jediného programu Solo.

Skeptikum o nočních lázních

Při pokusu o odhalení tvrzení výrobců iontových lázní provedl reportér “Guardian Unlimited” Ben Goldacre experiment, ve kterém položil dva kovové hřebíky do misky slané vody a použil automobilovou baterii, aby vysílal proud. Jak se domníval, voda se změnila na hnědou barvu a nahoře se vytvořila kal, stejně jako iontová lázeň po detoxikaci nohou. Goldacre pak poslal kolegu pro detoxikaci nohou a požádal ho, aby z jeho iontové lázně odebral vzorky vody. Řekl, že laboratorní testy obou vzorků vody prokázaly, že změna barvy vody je důsledkem zvýšeného obsahu železa, výsledky ukazují, že změna barvy vody je způsobena především srážením koroze z korozi elektrod, spíše než toxiny z nohou .