Můžete vzít 5-htp s melatoninem?

Dobré zdraví závisí na komplexní interakci mezi chemikáliemi, která je přesná a někdy velmi jemná. Vaše tělo dělá neurotransmitery s použitím ingrediencí, které vyrábí nebo užívá z vaší stravy. Doplňky stravy mohou tento složitý proces podporovat nebo narušit. Například melatonin a 5-HTP, nebo 5-hydroxytryptofan, pracují jinak, ale jsou úzce propojeny společným procesem chemické výroby. Užívání těchto dvou látek může způsobit neúmyslné následky. Vždy konzultujte svého lékaře předtím, než kombinujete nějaké doplňky stravy k léčbě zdravotního stavu.

Funkce melatoninu

Melatonin je přirozeně se vyskytující látka, která pomáhá regulovat cyklus spánku-bdění vašeho těla. Většina melatoninu se produkuje a uvolňuje epifýza, která se nachází v mozku. Syntéza melatoninu začíná aminokyselinou L-tryptofan. Nejprve se L-tryptofan konvertuje na 5-HTP. Dále se 5-HTP převede na serotonin, který se dále metabolizuje, aby se vytvořil melatonin. Melatonin nefunguje jako neurotransmiter serotonin, místo toho spouští cyklus spánku interakcí s jeho vlastními receptory v mozku.

Funkce 5-HTP

Vaše tělo nepoužívá přímo aminokyselinu 5-HTP. Jeho výhody přicházejí místo toho z látek, které vaše tělo produkuje s ním. Serotonin je neurotransmiter nezbytný pro gastrointestinální, nervový systém, kardiovaskulární, kosterní a psychické zdraví. 5-HTP doplňky se někdy používají jako pomoc při spánku, ale je to serotonin, který má antidepresivum, povznesené návyky a anti-úzkostné účinky, které umožňují spánek. Velmi málo 5-HTP pochází z potravin, které jíte. Místo toho vaše tělo produkuje 5-HTP z tryptofanu, který se nachází v potravinách bohatých na bílkoviny, jako jsou vejce, maso, ryby a mléčné výrobky.

Interakce s léčivy melatoninu

Na internetových stránkách Národního institutu zdraví MedlinePlus jsou uvedeny mnohé možné interakce s melatoninem. Melatonin může způsobit zdravotní potíže při užívání antikoncepčních tablet, kofeinu, fluvoxaminu, antidiabetik, imunosupresiv, antikoagulačních nebo protilátek, nifedipinu, verapamilu nebo flumazenilu. Navíc melatoninové sedativní účinky budou kombinovat léky s jinými léky nebo doplňky, které způsobují ospalost, jako je valerián, chňapka, chmel, kava, léky na spánek, sedativní antihistaminika a léky na předpis s depresemi nervového systému.

Melatonin a 5-HTP

Neexistují žádné přímé škodlivé interakce mezi melatoninem a 5-HTP. Bezpečnost kombinace těchto dvou látek závisí na interakci melatoninu se serotoninem. Zatímco serotonin je potřebný pro produkci melatoninu, doplňkový 5-HTP nezvyšuje přímo hladiny melatoninu. Převedení serotoninu na melatonin může být obráceno. Zvýšený serotonin z doplňkových 5-HTP a melatoninu může vést ke vzniku serotoninového syndromu, což je potenciálně život ohrožující stav způsobený vysokými hladinami serotoninu. Symptomy syndromu serotoninu zahrnují agitovanost, průjem, rychlý srdeční rytmus, halucinace, ztráta koordinace a změny krevního tlaku.