Mohu jíst sýr gorgonzola během těhotenství?

Pokud jste těhotná, pravděpodobně budete chtít přijmout všechna opatření, abyste zajistili zdravé dítě, včetně toho, abyste byli opatrní ohledně jídla, které jíte. Zatímco sýr slouží jako dobrý zdroj vápníku a bílkovin, měkké a poloměkké sýry jako gorgonzola mohou někdy způsobit poškození nenarozeného dítěte. Poraďte se svým lékařem o rizicích měkkých sýrů a o tom, které typy se mají vyhnout během těhotenství.

Dějiny

Měkké sýry se poprvé staly důvodem k obavám v 80. letech, kdy byly spojeny s vypuknutím listeriózy, choroby způsobené bakterií listeria. Podle Elliot T. Ryser a Elmer H. Marth ve své knize “Listeria, Listerosis and Food Safety” se nejvýznamnější vypuknutí listeriózy vyskytlo v roce 1985 v Los Angeles. Ohnisko, ke kterému došlo během osmi měsíců, zahrnovalo 142 případů listeriózy, z nichž 93 bylo těhotných žen. U těhotných žen byla úmrtnost 32 procent. Všechny tyto byly úmrtí plodu nebo úmrtí novorozenců. Typický měkký sýr mexického stylu byl podezřením, že je příčinou, poznamenal Ryser a Marth.

Teorie / spekulace

Podle názoru Baby Center je spojitost mezi měkkými sýry a infekcí listerií spojena s použitím nepasterizovaného mléka při výrobě sýrů. Také známé jako “syrové” mléko, nepasterizované mléko může nést bakterie listeria monocytogenes stejně jako různé jiné choroboplodné organismy. Těhotné ženy mají více než 20x větší pravděpodobnost infekce listerií než jiné dospělé, uvádí Baby Center. Měli byste se také vyvarovat nepasterizovaného mléka a všech ostatních mléčných výrobků z něj vyrobených, protože jakýkoli nepasterizovaný mléčný výrobek může mít tuto bakterie, stejně jako jiné.

Typy

Podle Americké asociace pro těhotenství může několik typů měkkého sýra zvýšit vaše riziko vzniku infekce listerií. Tyto sýry zahrnují Brie, camembert, roquefort, feta, gorgonzola a sýry mexického stylu, které obsahují queso blanco a queso fresco. Poraďte se se svým lékařem před jídlem některého z těchto sýrů během těhotenství. Protože listeria může překročit placentu při vniknutí do těla, může infikovat vaše dítě a způsobit otravu krve, hlásí americká asociace těhotenství.

Mylné představy

Na základě různých varování o gorgonzolách a ostatních poloměkkých a měkkých sýrech mnoho těhotných žen cítí, že musí tyto sýry zcela vyhnout. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí však stanovují, že můžete jíst měkké sýry, pokud jejich štítky naznačují, že jsou pasterizovány. Tam jsou pasterizované verze některých těchto sýrů, včetně gorgonzola.

Symptomy Listeriózy

Těhotné ženy jsou citlivější než obyčejná populace na listeriu, pravděpodobně proto, že imunitní systém těhotných žen je poněkud ohrožen. Listerióza může způsobit onemocnění podobné chřipce, s horečkou, svalovými bolestimi a žaludeční poruchou, včetně průjem. Pokud infekce postihuje nervový systém, může to způsobit bolesti hlavy, ztuhlý krk, zmatenost, špatnou rovnováhu nebo záchvaty. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte pocit, že byste mohl mít listeriózu. Antibiotika mohou infekci léčit.