Jsou brambory dobré sacharidy?

Aby byl uhlohydrát považován za dobrý karbid, potřebuje kromě vitamínů a minerálů kromě sacharidů. A co je nejdůležitější, dobrý sacharid musí obsahovat vlákno. Vláknina je užitečná při řízení hladin cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a vytváří pocit plnosti. Brambory splňují tuto definici podle určitých parametrů, včetně způsobu jejich přípravy a spotřebovaného množství. Někteří lidé, kteří se musí vyhnout určitým druhům škrobů nebo potravinám s vysokým glykemickým indexem, by však měli omezit spotřebu brambor.

Brambory splňují požadavky na dobrý obsah uhlovodíků, které obsahují vitamíny a minerály. Střední velikost bramboru obsahuje více draslíku než banánu, přibližně polovinu doporučené denní hodnoty vitamínu C a významného množství vitamínů B-1, B-6 a folátu. Tyto vitamíny a minerály jsou všechny důležité, což znamená, že vaše tělo je potřebuje získat prostřednictvím dietních zdrojů.

Brambory obsahují také druhý požadavek na štítek “dobrý uhlík”. Obsahují vlákno. USDA Nutrient Database uvádí středně velké brambory s pokožkou, které obsahují 3,8 gramu vlákniny, což je přibližně 10 procent doporučeného denního příjmu. Je zajímavé, že některý škrob v bramborách je “odolný škrob”, což znamená, že odolává trávení. K tomu dochází, když se brambory vaří, ale pak se jedí za studena, jako v bramborovém salátu. Zatímco není vlákno, tento odolný škrob působí podobným způsobem a může mít podobné přínosy pro zdraví.

Brambory jsou dobré potraviny, pokud se pokoušíte snížit obsah tuku, sodíku nebo cholesterolu ve stravě, protože tyto látky neobsahují. Mají také vysoký index sytosti. To znamená, že vám pomůže cítit se plné bez přejídání.

Přínosy brambor a jejich označení jako dobrý sacharid mohou být vyvráceny způsobem, jakým jsou připraveny. Abyste zabránili ztrátě živin v důsledku vaření nebo vaření, udržujte pokožku na místě při přípravě misky. Ačkoli je kůže na vás nejlepší, pokud jde o výživu, pokud chcete, aby vaše brambory bez kůže, počkejte až po vaření, abyste ho oloupali. Také hluboce smažitelné brambory nebo jejich příprava s plnotučným máslem, krémem nebo sýrem mění toto zdravé, beztučné potraviny na kalorické, vysokotučné potraviny, které je třeba vyhnout.

Díky bramborám může být dobrý zdravý uhlohydrát pro zdravé jedince, Harvardská škola veřejného zdraví naznačuje, kolik jíte kvůli vysokému obsahu rychle škrábaného škrobu. Tento škrob je podobný cukru a cukrovarnicím způsobem, který ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Proto by lidé, kteří jsou diabetici nebo prediabetici, měli jíst pouze omezenou část této zeleniny.

Vitamíny a minerály

Vlákno

Další výhody

Varování

Když je dobrá karabina špatná pro vás