Jsou hroznové semena dobré pro vás?

Hrozny jsou malé ovoce, které jsou naplněné sladkým šťavnatým masem a na méně chutné poznámce zrnité málo semen. Možná jste seděli, jak si vychutnáváte vaše hrozny, a když jste se pokoušeli diskrétně vyplivnout semínka, přemýšleli o tom, že místo nich budou spolknout ty křupavé kousky. Semena hroznů vám nepoškodí, pokud k nim nebudete mít alergii. Osiva hroznů mohou ve skutečnosti nabízet řadu zdravotních výhod, pokud jsou používány jako extrakt nebo olej.

Zájem o semena hroznů jako zdroj užitečných živin vedl k produkci extraktu z hroznů. Tento výživový doplněk, dostupný u maloobchodníků s přírodními potravinami, je tvořen extrakcí sloučenin z hroznových semen, které jsou vedlejším produktem výroby vína nebo šťávy. Lékařské centrum Marylanské univerzity uvádí, že dávka 25 až 150 miligramů extraktu z hroznů, která se užívá třikrát denně, je dobrým zdrojem antioxidantů.

Grapézový olej se vytváří lisováním hroznových semen pro extrakci olejů v nich. Výsledný olej je obzvláště dobrý pro vaření při vysokých teplotách, kvůli jeho vysokému bodu kouře 485F, podle internetových stránek The Nibble. Tento vysoký kouřový bod poskytuje olej z hroznového oleje se zdravotními výhodami oproti většině ostatních olejů, pokud jde o vaření při vysokém teple. Když olej dosáhne svého kouřového bodu, degraduje v kvalitě a jeho antioxidanty jsou zničeny. Grapézový olej je také vysoký v omega-6 mastných kyselinách a nízký obsah nasycených tuků. Zvyšuje hladinu HDL v krvním séru, “dobrý” cholesterol, který může pomoci při boji proti srdečním onemocněním.

Semena hroznů obsahují oligomerní proanthrokyanadinové komplexy, které říká University of Maryland Medical Center jako silné antioxidanty, kromě jiných živin, jako je vitamín E, flavonoidy a kyseliny linolové. Předpokládá se, že flavonoidy snižují riziko srdečních onemocnění tím, že snižují koncentraci LDL v těle nebo “špatný” cholesterol. Závěrečné vydání z roku 2009 “The Journal of Nutrition” uvádí, že fytochemikálie a antioxidanty v semenách hroznů mají schopnost bojovat proti rakovině a zlepšit celkové zdraví.

Extrakt z hroznových bobů nebyl zjištěn, že způsobuje běžné vedlejší účinky, uvádí Drugs.com. Pokud máte alergickou citlivost na semena hroznů, může se objevit vyrážka, otok jazyka nebo potíže s dýcháním. Po zjištění některého z těchto příznaků v důsledku užívání hroznových semen byste měli okamžitě poradit se svým lékařem nebo navštívit pohotovost.

Výtažek z hroznových semen

Grapézový olej

Živiny v hroznových semenech

Problémy s bezpečností