Ramenní šlachy, bolesti svalů a vyvrtnutí od zvedání závaží

Nesprávná technika vzpírání může způsobit zranění měkké tkáně paže. Mezi časté zranění patří vyvrtávání vazů, kmeny svalů a šlach a tendonitida. Přestože bolesti jsou častým příznakem těchto zranění, mohou se objevit také záněty a ztráta funkce. Většina těchto zranění je možné předejít, ale když dojde k poranění, léčba by měla zahrnovat odpočinek a led.

Roztrhání nebo nadměrné protahování vazů se nazývá podvrtnutí. Na druhé straně, trhání nebo nadměrné protahování šlach nebo svalů se nazývá kmen, uvádí MayoClinic.com. Závažnost kmenů a vyvrtání je rozdělena podle stupňů: první, druhý nebo třetí. První stupeň je mírný a třetí stupeň je úplné roztržení nebo trhlina. V oblasti vazů na rameni nebo loktech se mohou vyskytnout vyvrtnutí. Mohou se objevit kmeny biceps brachii, triceps brachii a šlachy těchto svalů. Dalším úrazem šlachy je tendonitida nebo chronický zánět.

Bolest je častým příznakem těchto poranění měkkých tkání, může se však lišit v závislosti na závažnosti poranění. Poranění a bolest mohou bránit normálnímu pohybu ramena. Například přerušení bicepsu může zabránit správnému pohybu lokte. Zánět a bodová citlivost na místě poranění jsou také běžné. U svalových kmenů může dojít také k spasmům nebo křečemi.

Nesprávná technika vzpírání může způsobit zranění paže. Například během režijní činky byste měli vidět vaše paže v periferním vidění, jinak jsou vaše paže příliš daleko, čímž se zvyšuje riziko zranění. Poranění paží se může vyskytnout i během výtahů na spodních končetinách. Podle knihy “Anatomie silového tréninku” může mít zátěž udržovat závaží i při výtkách dolních končetin, jako je mrtvý vzestup, což může způsobit zranění horní části těla. Vzpírání příliš často, aniž by došlo k adekvátnímu zotavení a přírůstek hmotnosti příliš rychle, může také vést ke zranění.

Abyste zabránili zranění a bolesti ramena, používejte správnou techniku ​​vzpírání, což umožňuje dostatečné zotavení a pomalé zvyšování hmotnosti. U nezkušených zvedačů může osobní trenér poskytnout potřebné pokyny a snížit riziko zranění. Pokud dojde k poranění, léčba by měla začít s odpočinkem a ledem po dobu prvních 48 až 72 hodin. Teplo by nemělo být aplikováno během prvních dnů po poranění, ale může být aplikováno až poté. Teplo by mělo být aplikováno před aktivitami, ale ne následovat. Led může být aplikován kdykoli, ale zejména po aktivitách. Teplo nebo led po dobu 15 až 20 minut dvakrát až třikrát denně. Pokud se symptomy nezlepšují – nebo zhoršují – vyhledejte lékařskou pomoc.

Zranění

Symptomy

Příčiny

Prevence a léčba