O borůvkách a dně

Dna je formou artritidy, která může způsobit náhlá a závažná onemocnění bolesti, otoku a ztuhlosti. Dna může být přerušovaným nebo neustálým problémem, pokud není léčena správně, a záchvaty se mohou pohybovat od mírné až těžké. Zatímco výživa samotná nezpůsobuje dnu, jedení špatných potravin může přispět k rozvoji této nemoci. Pokud vám byla diagnostikována dna, lékař vám může doporučit, jaké potraviny, jako jsou borůvky, by měly být zahrnuty nebo vyloučeny ze stravy.

Dna

Vaše tělo přirozeně vytváří kyselinu močovou a je také vedlejším produktem, který vzniká při trávení potravin obsahujících puriny. Pokud se v těle nahromadí příliš mnoho kyseliny močové, mohou mít ledviny potíže s jejich filtrací, což může vést k vývoji krystalů. Tyto krystaly se mohou usadit ve vašich kloubech a způsobit dnu. Dnavé záchvaty mohou přijít náhle, zatímco jakákoli oblast těla může být postižena, nejčastěji se vyskytuje ve špičce. V závislosti na závažnosti vašich záchvatů budete pravděpodobně schopni zvládnout vaše příznaky dietou nebo budete potřebovat léky ke snížení množství kyseliny močové v těle i ke snížení bolesti a otoku podle webové stránky Family Doctor.

Potraviny, které je třeba se vyhnout

Důležitou součástí léčby dny je pít spoustu vody a omezit příjem potravin, které mají vysokou purinu. Zatímco vaše tělo dělá určité množství kyseliny močové, můžete snížit hladinu krve tím, že snížíte příjem určitých potravin, včetně jater, sleďů, ančoviček, makrely, červeného masa, tuňáka, krevet, humra a hřebenatců. Obecným cílem je omezit příjem živočišných zdrojů bílkovin na 4 až 6 uncí denně, naznačuje Mayo Clinic. Také musíte sledovat příjem alkoholu, protože alkohol brání schopnosti vašeho těla vylučovat kyselinu močovou. Mezi další potraviny, které mají vysokou purinu, patří ančovičky, chřest, sušené fazole, hrášek a houby. Omezení příjmu vysoko purinových potravin nemusí vyléčit dny, ale v některých případech může omezit frekvenci a závažnost útoků.

Potraviny, které mají být zahrnuty

Stejné pokyny pro zdravou výživu, které platí pro snížení hmotnosti a zvládání srdečních onemocnění, cukrovky a rakoviny, mohou následovat ti, kteří žijí s dnou. Snažte se získat spoustu zdravých sacharidů, jako jsou celozrnné potraviny, protože sacharidy pomáhají vašemu tělu zbavit nadměrné kyseliny močové. Je také důležité, abyste dostali denně dva až čtyři porce ovoce denně, abychom vyhověli výživovým potřebám vašeho těla, a veškeré ovoce včetně borůvek je povoleno, protože ovoce má nízký obsah purinů, připomíná to University of Pittsburgh Medical Center. Jedna porce borůvek je 1/2 šálku konzervy nebo jedna šálek čerstvá. Pokud si vyberete džus nebo konzervované nebo zmrazené borůvky, jděte na výrobky s nízkým obsahem kalorií a cukru.

Výhody jíst borůvky

Zatímco včetně borůvek ve své dietě sama o sobě nebude vyléčit dnu, jsou součástí celkové zdravé výživy. Borůvky mají vysoký obsah antioxidantů a vlákniny a jeden šálek vám poskytne čtvrtou denní potřebu vitamínu C, tvrdí americká Dietetická asociace. Jsou bez tuku a jeden šálek má pouhých 80 kalorií, takže jíst je místo sladkého nebo sladkého občerstvení vám pomůže zhubnout, což je také důležité, když se snažíte kontrolovat své dny.