Můžete cvičit, pokud máte žlučové kameny?

Žlučové kameny postihují 10 až 15 procent Američanů a přibližně 800 000 lidí ročně provádí operace k odstranění žlučníku kvůli žlučovým kamenům, uvádí Gallstones.com. Žlučové kameny jsou malé kamenné látky vyrobené z žlučového pigmentu nebo cholesterolu, který se vyvinul v žlučníku. Žlučové kameny mohou být stejně malé jako zrno písku nebo velké jako golfová míč. Cvičení je obecně prospěšné pro žlučové kameny, i když existují okolnosti, kdy byste se měli vyhnout cvičení.

Funkce žlučníku

Žlučník uchovává žluk produkovaný játry a poté uvolní tekutou žluči do tenkého střeva poté, co jste jedli, abyste pomohli s trávením. Žluva má žlučové soli, které rozkládají tuky. Když budete jíst mastné potraviny, ukládáte větší zátěž žlučníku.

Rizikové faktory

Obézní jedinci jsou vystaveni většímu riziku vzniku žlučových kamenů. Můžete zjistit, jestli jste obézní s použitím kalkulačky na National Heart Lung and Blood Institute (viz Zdroje). Lidé, kteří rychle ztrácejí váhu, podstupují období prodlouženého půstu nebo mají v minulosti jó-yo diety, jsou také vystaveni většímu riziku, stejně jako lidé s diabetem, kteří užívají léky snižující hladinu cholesterolu, osoby starší 60 let a Američané Indiánů nebo mexických Američanů, podle Informační sítě pro kontrolu hmotnosti.

Symptomy

Mnoho lidí má žlučové kameny, které jsou asymptomatické a mohou jít celý svůj život bez problémů. Akutní symptomy se vyskytují, když kámen blokuje žlučovod, který vede z žlučníku, přes pankreas do tenkého střeva. Symptomy mohou zahrnovat neustále se zvyšující bolest v pravém horním břicho, která trvá od 30 minut do dnů, bolesti pod pravým ramenem nebo bolesti zad mezi lopatkami. Okamžitě se poraďte s lékařem, pokud máte akutní bolest, která trvá déle než pět hodin, a je doprovázena horečkou, nevolností, zvracením nebo nažloutlým odstínem na kůži nebo na oči bílé.

Cvičení a riziko žlučových kamenů

Pokud nemáte žlučové kameny, mírně intenzivní cvičení může snížit riziko vývoje a pokud je máte, může snížit riziko vývoje symptomatických žlučových kamenů. Výzkum hlášený na “Evropském časopise gastroenterologie a hepatologie” zjistil, že ti, kteří se zabývali vysokou úrovní fyzické aktivity, měli po pěti letech 70% snížené riziko vývoje symptomatických žlučových kamenů. Ti, kteří cvičí méně intenzivně, mají také snížené riziko akutních symptomů žlučových kamenů.

Cvičení s žlučovými kameny

Pokud máte mlhavé žlučové kameny, kameny, které nejsou symptomatické, pokračujte v pravidelném cvičení. Cvičení pomáhá zhubnout, což snižuje riziko výskytu symptomatických žlučových kamenů. Ustálený vzorek cvičení spolu s nízkokalorickou dietou s nízkým obsahem tuku může snižovat riziko vzniku symptomatických žlučových kamenů nad účinky úbytku tělesné hmotnosti samotné.

Pokud máte akutní příznaky žlučových kamenů, jako je bolest v břiše, je nepravděpodobné, že se budete cítit jako cvičení. Dokonce i když jste tvrdohlavá cvičení, nejlépe vynecháte svůj trénink, dokud vaše příznaky žlučníku nezmizí. Poslouchejte své tělo. To je čas, kdy je nejlepší nepracovat přes bolest. Pokud příznaky trvají déle než pět hodin, zavolejte svého lékaře. Pokud příznaky procházejí a máte pocit, že jste v pořádku, možná se budete chtít poradit se svým lékařem, ale pravděpodobně budete pokračovat ve svém cvičebním programu.

Akutní symptomatické žlučové kameny