Kliknutím na koleno při běhu

Pokud vaše koleno klikne při spuštění, můžete mít jednu z několika podmínek. Patří k nim syndrom iliotibial band, meniskální poranění nebo syndrom plica. Syndromy, které vedou k častému kliknutí na kolena, jsou často relativně snadné k léčbě, ačkoli budete možná muset ukončit běh procesu během běhu. Je důležité navštívit lékaře, abyste získali přesný plán diagnostiky a léčby pro vaše kliknutí na koleno. Léčba často zahrnuje protahování a posilování cvičení, aby se zabránilo budoucím problémům.

Jedním z nejčastějších zranění mezi běžci je syndrom iliotibial band, běžně nazývaný syndrom IT pásma. Vaše IT skupina běží od vašeho kyčle k pod kolenem. Vzhledem k tomu, že kapela překračuje kolenní kloub, může při spuštění kolena utažit a přitisknout koleno, což způsobuje kliknutí. Mezi další příznaky syndromu IT pásky patří bolest na vnější straně kolena, která se může projevit jako pocit pálení nebo bolesti. Bolest může vyzařovat až po stehna. Toto zranění zpravidla nezpůsobuje otoky ani problémy s pohybem kolen. Protahování a cvičení pro posilování svalů jsou běžnou léčbou syndromu IT pásma.

Plicový syndrom způsobí kliknutí na vaše koleno při běhu. Tento syndrom nastává, když jsou pásy synoviální tkáně nazývané plicae podrážděné. Zranění může způsobit zranění nebo nadměrné používání. Obvykle se synoviální plica skládají do formy jedné velkých synoviálních dutin v děloze. Někteří lidé však zůstávají v koleni jako čtyři pásy synoviální tkáně. Mezi další příznaky plicového syndromu patří bolest, otok, slabost kolenního a kolenního zamčení. Mezi běžné léčby patří protizánětlivé léky, snižující aktivita a námrazy, po nichž se posilují cvičení. Váš lékař také může doporučit kortizonové injekce nebo operaci k odstranění plic.

Klepnutí na koleno při běhu může být způsobeno meniskálním zraněním. Vaše menisky mohou být zraněny, když otáčíte koleno, když nosíte váhu, jako je například rychlé zkroucení, když se obrátíte na tenisovou kouli. Pokud je poškození minimální, zůstane váš meniskus spojen s přední a zadní částí kolena. Nejpravděpodobněji pocítíte bolesti při narovnání kolena. Je možné, že minulé zranění se stane bolestivým měsícem nebo rokem později, zvláště pokud budete bolet koleno podruhé. Po zranění může vaše koleno kliknout, ustoupit, zamknout nebo cítit slabé. Vaše příznaky mohou zmizet samy o sobě. Nicméně je běžné, že příznaky se vracejí nebo přetrvávají a vyžadují léčbu. Fyzikální terapie se často doporučuje pro menší meniskální poranění. V závažných případech může lékař doporučit operaci.

Jak syndrom s pásmem IT, tak plicový syndrom lze předejít. Zvyšujete riziko takového nadměrného zranění, když náhle zvýšíte intenzitu nebo trvání běhu nebo přidáte kopce do běžící trasy příliš rychle. Riziko také vzrůstá, když nosíte opotřebované nebo nekvalitní boty. Vyhledejte běžecké boty, které mají dobrou absorpci a konstrukci. Pokud máte ploché nohy, možná budete potřebovat vložky do bot. Také si vyberte boty a / nebo vložky, které jsou navrženy tak, aby kompenzovaly pohyb nohou, jestliže jste přeplněni nebo příliš nakloněni, což znamená, že při běhu příliš nenápadně zatáčíte směrem dovnitř nebo ven. Nedostatečné zahřátí a nedostatečné protahování po běhu jsou dalšími rizikovými faktory. Udržení zdravé hmotnosti pomáhá také proto, že obezita je dalším rizikovým faktorem při nadměrném zranění kolena. Běh na hladkém, rovnoměrném povrchu snižuje riziko zranění, jako je poškození meniskem.

IT Band syndrom

Plicový syndrom

Meniskální poranění

Prevence