Může přesahovat příčinu nespavosti?

Pokud zvýšíte tréninkový objem bez dostatečného uzdravení, nakonec skončíte s přeškolením. Zatímco některé příznaky mohou vypadat, že jsou přímo spojeny s nadměrným pohybem, jako je nedostatek motivace, přetrvávající svalová bolestivost a celková únava, jiné fyziologické příznaky, jako je nespavost, mohou být důsledkem změněných proteinů, hladin hormonů a stavů nálad.

Překročení časy dvě

Sportovci v různých sportovních disciplínách se často setkávají s mírně odlišnými formami přetrénování, i když se může vyskytnout nespavost u každého z nich. Sportovci, kteří překonávají cvičení s vysokou intenzitou, jako je vzpírání, obvykle rozvíjejí sympatickou formu přesahování. Jedná se o nadměrnou stimulaci sympatického nervového systému a vede ke zvýšení klidové tepové frekvence, zvýšeného krevního tlaku a vyšší bazální metabolické rychlosti. Vyškolení sportovci, kteří přetížili svůj tréninkový objem, obvykle vyvíjejí syndrom parasympatického přetrénování, který se vyznačuje sníženou klidovou srdeční frekvencí a počátkem únavového nástupu během cvičení.

Hormonální přetížení

Cvičení s vysokou intenzitou kladou důraz na vaše tělo, které aktivuje sympatický nervový systém zvýšením hladiny určitých hormonů, jako je epinefrin, norepinefrin a kortizol. Tyto hormony zvyšují srdeční frekvenci a krevní tlak, stimulují rozpad energie a inhibují imunitní funkci. Při dostatečném zotavení se hladiny těchto hormonů vrátí do klidové úrovně. Nicméně, nedostatek zotavení může vést k chronicky zvýšené hladině těchto hormonů, což vede k vysoké klidové tepové frekvenci a krevnímu tlaku. To může zasahovat do produkce hormonů a proteinů v mozku, nazývaných neurotransmitery, které vám pomohou dosáhnout kvalitního spánku.

Zabraňte plamenům

Ať už běžíte, zvedáte závaží nebo si vezměte aerobiku, vaše kosti, svaly a klouby utrpí mikroskopické poškození, což vede k zánětu. Zánět zvyšuje hladinu cytokinů a makrofágů na místa poškození, což napomáhá iniciovat opravu tohoto poškození. Přetrénování může způsobit, že se tento zánět šíří po celém těle a stane se chronickým. To aktivuje více buněk imunitního systému, aby vytvořilo ještě více cytokinů. Tyto cytokiny mohou interferovat s normální funkcí neurotransmiterů v mozku, jako je serotonin, který pomáhá regulovat spánek a náladu. Proto nespavost spojená s přetrénováním může být částečně způsobena změnou funkce serotoninu.

Poznej své nálady

Překročení často vede ke změnám nálady, včetně deprese, podráždění, úzkosti a snížené motivace. Přestože přímá příčina těchto onemocnění není zcela jasná, psychologické změny jsou pravděpodobně způsobeny kombinací vnějšího stresu při snaze dosáhnout určitého atletického cíle spolu s změnami neurotransmiterů. Nespavost je příznakem deprese a zvýšené úzkosti, a proto psychické změny spojené s přetrénováním mohou také přispět k nespavosti.