Alergie na mandle a slunečnicový olej

Od mandlí po liči, ořechy přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Pokud máte těžkou alergii na ořechy, včetně mandlí, možná se budete muset vyhnout všem ořechům. Proteiny stromových ořechů jsou podobné těm, které se vyskytují v slunečnicových semenech, a proto lidé s alergií na mandle nemusí být schopni tolerovat slunečnice nebo slunečnicový olej. Vzácně může těžká alergická reakce na ořechy nebo semena způsobit anafylaxi, což může stahovat dýchací cesty a vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc.

Arašídová a mandlová alergie

Spolu s měkkýši a arašídy jsou alergie na ořechy stromů jednou z nejběžnějších potravinových alergií. Často jsou alergie na ořechy celoživotní, méně než 10 procent lidí s alergickými příznaky ořechů vyrůstá, podle Americké školy alergie, astmatu a imunologie. Arašídy jsou ve skutečnosti luštěniny, nikoliv ořechy, přesto jsou bílkoviny v ořechách – včetně mandlí – podobné těm, které se vyskytují u arašídů. Lidé s alergií na mandle by se tak měli vyhýbat arašídům. Od publikace 28 až 50 procent lidí alergických na arašídy také reaguje na alespoň jeden strom ořechů, podle vysoké školy.

Ořechy a semena

Alergické reakce na ořechy jsou mezi hlavní příčiny smrtelných a téměř smrtelných reakcí na potraviny podle internetové stránky alergického dítěte. Mezi stromové ořechy patří vlašské ořechy, mandle, lískové oříšky, kešu, pistácie a ořechy z Brazílie. Pokud máte alergii na mandle, můžete reagovat na jiné stromové ořechy. Pokud máte alergii na slunečnicová semena, může to vyžadovat, abyste se vyhnuli ostatním semenům a jejich produktům, včetně slunečnicového oleje, sezamového semínka a sezamového oleje.

Vyhýbání se

Pokud máte alergii jak na mandle, tak i na slunečnicový olej, lékař vám může doporučit pečlivě přečíst štítky a vyhnout se všem oříškům a semenům. To zahrnuje vyloučení oleje zpracovaného z ořechů a semen. Najdete zde ořechy a semena používaná jako ozdoby v salátech, jako ingredience v asijských a indických pokrmech a jako zmrzlinové zálivky. Vzhledem k tomu, že je těžké určit, jaký druh oleje se používá v určitém pokrmu, zeptejte se, zda vaše jídlo bylo vařené v slunečnicovém nebo podzemnicovém oleji. Ořechy mohou být také “ukryty” v barbecue omáčce, vepřové maso, palačinky, těstoviny, pesto, piecrust a pečivo. Mohou být také nalezeny v pečících směsích, omáčkách a sušenkách.

Získání nápovědy

Vzhledem k tomu, že alergie na ořechy nebo oříšky může vést k vážným zdravotním důsledkům, konzultujte alergika, který může provést vyšetření krve nebo pokožky k určení alergií. Váš alergik může navrhnout antihistaminové léky k použití v případě mírné reakce. Záchranné inhalátory a injekce, které můžete nést v případě mimořádné situace, jsou příklady dalších běžných možností léčby.